Чудотворна ікона Божої Матері «Милостива» у Рівному

В неділю 7 квітня, саме на Благовіщення, віруючі рівняни та гості міста молились у Свято‑Покровському соборі. Очолював  урочисту Божественну літургію та молебень Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній. Храм не вміщував усіх бажаючих, бо прийшли на літургію, яку проводив владика Епіфаній, тисячі вірян. Для тих, хто не мав можливості потрапити до храму, поставили монітор надворі для трансляції служби.

На свято до Свято‑Покровського собору привезли список (копію) чудотворної ікони Божої Матері «Милостивої».

До наших днів дійшов переказ, за яким автором ікони є святий євангеліст Лука. Другу назву – «Кікська» або «Кікотіса» ікона отримала через гору Кікос, яка розташована на Кіпрі. На честь ікони був збудований Священний царський і ставропігійний монастир Кікської ікони Божої Матері, де її оригінал зберігається дотепер. Відомо, що спочатку ікона перебувала в одній з перших громад християн у Єгипті. Пізніше її доставили до Константинополю, де вона залишалася до часів правління візантійського імператора Олексія Комніна (кінець XI – початок XII століття).

Шлях чудотворної ікони Божої Матері «Милостивої» з Константинополю до Кіпра був непростим. Велику роль в цьому зіграв самітник Ісая. В переказах, що дійшли до нас розповідається, що він жив в печері гори Кікос. Одного разу візантійський намісник Кіпру Мануїл Вутоміт відправився на полювання в ліс. Він збився зі шляху і ніяк не міг знайти дорогу додому. Випадково зустрівшись з Ісаєю, намісник попрохав вказати йому дорогу. Відлюдник мовчав у відповідь. Мануїл Вутоміт розсердився та вдарив Ісаю.

Деякий час по тому намісник несподівано захворів невиліковною хворобою – різновидом паралічу. Перебуваючи в болісному та немічному стані, він згадав, як погано обійшовся з відлюдником. Його мучила не тільки хвороба, але й сумління. Маючи велике бажання вибачитись перед самітником, Мануїл Вутоміт почав молити Бога про одужання, щоб мати можливість одержати прощення від Ісаї. Молитви намісника були почуті і він зцілився. Саме через Ісаю Бог звелів наміснику доставити ікону з Константинополя на Кіпр. Зберігалася ікона в імператорському палаці та була дуже дорога правителю.

Мануїл Вутомітіс був сильно засмучений, тому що був впевнений, що виконати свою місію йому не вдасться. Разом з Ісаєю він поїхав до Константинополю. Час минав, а намісник все ніяк не міг вибрати зручний момент, щоб постати перед імператором та благати його про ікону. Ісаю намісник відправив назад до Кіпру з іншими іконами і запевнив, що найближчим часом обов’язково зустрінеться з імператором.

Коли захворіла донька імператора тією ж самою хворобою, що колись і Мануїл Вутомітіс, то намісник зрозумів – його час настав. Він пішов до імператора Олексія I Комніна і все йому розповів. Імператор через недугу доньки був у великому розпачі. Намісник завірив його, що хвороба покине його доньку, якщо він дасть згоду відправити ікону на Кіпр. Імператор погодився і дочка незабаром одужала. Та все ж ікона була дуже йому дорога і він не хотів розлучатися з нею. Тому він покликав до себе найкращих художніків, щоб вони намалювали її точну копію для відправлення на Кіпр. Але вночі уві сні явилася імператору Діва Марія і повідомила своє бажання бачити оригінал її ікони на Кіпрі, а копії нехай зберігаються в Константинополі. І вже наступного дня корабель повіз ікону на Кіпр, де на неї вже чекав Ісая.

Століттями місцеві жителі шанували ікону Кікської Божої Матері, а чудеса, що відбувалися на острові, пояснювали її присутністю. Позбавлення регіону від сарани в 1760 році вважається одним з чудес цієї ікони. Люди, які прикладалися до ікони та благали, завжди були почуті. В посуху їм був дарований дощ, безплідні народжували дітей, хворі зцілювалися.

У Рівному копія чудотворної ікони Божої Матері «Милостивої» пробуде до 9 квітня 2019р., а далі її повезуть до Львова.

 

Leave a Reply